Přivítejte s námi naše první čistě elektrické SUV ŠKODA ENYAQ iV.

První plně elektrické SUV ŠKODA je základním stavebním kamenem budoucího trvale udržitelného rozvoje mladoboleslavské automobilky se v Lounech poprvé představí na VÝSTAVĚ AUTOSALON LOUNY .„ENYAQ iV je pořádný krok pro značku ŠKODA. Jde o vůbec první elektrický vůz postavený na platformě MEB. ENYAQ iV vzniká v samotném srdci České republiky, v Mladé Boleslavi, a ztělesňuje to, čemu říkám další vývojový stupeň automobilky ŠKODA: transformaci s důrazem na elektrifikaci a digitalizaci,“ řekl při premiéře elektrického SUV předseda představenstva ŠKODA AUTO Thomas Schäfer.

ENYAQ iV ovšem nepředstavuje jen ostrý start éry ekologického pohonu, ale také posun v tradičních hodnotách značky ŠKODA. Simply Clever prvky, typická bohatá nabídka vnitřního prostoru a chytrá technika se tu snoubí s evolucí designového jazyka značky ŠKODA a s výjimečnou výbavou.

Sebevědomý design

Design novinky je pokrokový, vyvážený a sebevědomý. „Model ENYAQ iV rozvíjí čelní identitu charakteristickou pro vozy ŠKODA a dále ji umocňuje prvkem Crystal Face. V kombinaci s emocionálním designem a výrazným, robustním vzhledem, který podtrhují také velká kola, je ŠKODA ENYAQ iV velmi atraktivním vozem, který stanoví nové standardy,“ popisuje vzhled nového SUV šéfdesignér ŠKODA AUTO Oliver Stefani.

Zbrusu novým designovým prvkem u elektrického SUV je zmíněná volitelná maska chladiče Crystal Face. Tradiční maska je v tomto případě doplněna krystalickým efektem a podsvícena dohromady 130 diodami, které vozu dodávají unikátní světelný podpis a povyšují funkce Coming/Leaving Home na originální animace.

Dlouhý rozvor (2 765 mm) s relativně krátkou přední kapotou naznačuje bohatý vnitřní prostor, svalnaté boky a pozvolna klesající linie střechy zase dávají tušit skvělou aerodynamiku vozu. S rozměry 4 649 × 1 879 × 1 616 mm je ENYAQ iV velikostně blízký tradičnímu SUV KODIAQ, má však ještě dynamičtější styl. Ten podporují i nová kola s průměrem od 19 do 21 palců. Novinka se chlubí součinitelem odporu vzduchu od 0,27, což je na poli SUV vynikající hodnota. Ta pomůže ve spojení s propracovaným pohonem i k vynikajícímu dojezdu elektromobilu ENYAQ iV.

Čtyři, dva, dva

Nový elektromobil bude v České republice v prodeji ve čtyřech výkonových variantách, se dvěma kapacitami baterie a dvěma druhy pohonu. Při uvedení na český trh bude základem provedení ENYAQ 60 iV s baterií s kapacitou 62 kWh (58 kWh využitelných) a elektromotorem o výkonu 132 kW, které přináší dojezd až 390 kilometrů v cyklu WLTP.

ENYAQ 80 iV je druhou verzí s pohonem zadní nápravy, tentokrát má elektromotor výkon 150 kW a točivý moment 310 Nm. Kapacita baterie je 82 kWh (77 kWh využitelných) a právě toto provedení nabídne nejdelší dojezd až 510 kilometrů na jedno nabití v cyklu WLTP. Baterii s touto nejvyšší kapacitou využívají i dvě verze s pohonem všech kol. ENYAQ 80X iV má díky dalšímu elektromotoru na přední nápravě celkový výkon 195 kW, sportovní ENYAQ RS iV pak nabídne dokonce 225 kW. Obě tato provedení mají dojezd v cyklu WLTP až 460 kilometrů.

Váš ENYAQ iV na několik kliknutí

Struktura nabídky pohonů naznačuje, že vybrat si ten pravý ENYAQ iV pro vaše potřeby bude hračka. A další nabídka to jen potvrzuje. Designéři společnosti ŠKODA AUTO navrhli komplexně sladěné interiéry, které se inspirují světy moderního bydlení. Jednotlivé varianty se od sebe liší potahy sedadel, dekoračními lištami, přístrojovou deskou a také použitými materiály. Tkané koberce, středová konzole a ambientní osvětlení se od sebe výrazně odlišují. Vkusně zařízená kabina vyvolává příjemné pocity a využívá trvale udržitelné a recyklované materiály.