Keře kvetoucí v březnu

Vilíny jsou mrazuvzdorné a jsou vděčné za dobře propustnou mírně kyselou půdu. Jsou vhodné jako předsadba pod velké stromy. Dosud je známo 6 druhů vilínů. Svou stavbou jsou velmi podobné lískám. Vilíny jsou opadavé keře, svým vzhledem připomínají lísku. Listy vilínů se na podzim krásně zbarví do červena a uprostřed zimy nás překvapí voňavými žlutými, oranžovými nebo červenými květy. Barva květů závisí na druhu. Toužíte se v zimě kochat rozkvetlou zahradou, pak je pro Vás jasnou volbou vysazení vilínu.

Dřín (Cornus mas) vykvétá drobnými žlutými kvítky. Jsou sice drobné, ale je jich velké množství. Dřín je také hezká zahradní solitéra. K jeho výhodám patří nenáročnost na pěstování i na podmínky stanoviště. Roste i v horší půdě, snáší slunce i polostín.

Od konce března v dubnu kvete i zlatice (Forsythia), která patří k nejtypičtějším jarním keřům vůbec. Mezi zvlášť pěkné druhy patří zlatice prostřední (F. x intermedia), která má i několik pěkných kultivarů, například časně kvetoucí Beatrix Farrand s obřími květy.

Spolu se zlaticí vykvétá i nenáročný, trnitý, mimo období květu i celkem nenápadný kdoulovec. Květy má krásné, velké, nejčastěji lososové nebo oranžové. Dobře doplňuje zlatavé květy zlatice.