Stavíte, rekonstruujete a přemýšlíte, jak ušetřit? Řekněte si o dotaci na výstavě Dům 2017 v pavilonu D.

Státní fond životního prostředí ČR 

Nová zelená úsporám, Dešťovka a kotlíkové dotace – to jsou v současnosti tři nejznámější dotační programy Ministerstva životního prostředí, které vám mohou ušetřit až stovky tisíc korun. Získat je přitom není nic složitého.

Nová zelená úsporám je dotační program na energeticky úsporné rekonstrukce či výstavbu rodinných domů v pasivním standardu. S kotlíkovými dotacemi můžete výrazně levněji vyměnit starý, neekologický kotel za nový, více šetrný a Dešťovka vám pomůže efektivněji hospodařit s vodou v domácnosti i na zahradě. Připomeňme si základní fakta.

Nová zelená úsporám – rekonstrukce domu Vás může přijít jen na polovinu

Program Nová zelená úsporám patří k vůbec nejefektivnějším dotačním programům posledních let. Za tři roky z něj ministerstvo rozdělilo mezi 12,5 tisíce domácností přes 2 miliardy korun na úsporné bydlení. Díky dotaci z programu Nová zelená úsporám můžete levněji zateplit dům, vyměnit okna a dveře nebo nainstalovat systémy využívající obnovitelné zdroje energie – např. solární termické a fotovoltaické systémy. O program byste se měli také zajímat, pokud plánujete vylepšit dům některou z moderních „eko“ technologií, ať už jde o systém nuceného větrání známý jako rekuperace, zelené střechy nebo využívání tepla z odpadní vody. A v neposlední řadě si můžete zažádat i o příspěvek na stavbu domu v tzv. pasivním standardu. V takovém případě můžete získat dotaci až 450 000 Kč.

Částka, kterou lze z programu získat, přitom není vůbec zanedbatelná. „V průměru se pohybuje kolem 215 tisíc korun,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR s tím, že platí, čím více energie stavbou ušetříte, o to více peněz dostanete. Dotaci můžete uplatnit jak na komplexní rekonstrukci domu, tak na dílčí renovace, jako je výměna oken a dveří či částečné zateplení. „Záleží čistě na majiteli nemovitosti, pro co se rozhodne, úspora může dosáhnout až 50 procent z celkových výdajů,“ doplňuje Petr Valdman.

Podat žádost můžete před zahájením, v průběhu i po dokončení prací, a to až do roku 2021, kdy program končí.

www.novazelenausporam.cz

Kotlíkové dotace – až 127 500 korun na nový kotel

Všem, kteří dosud váhali s výměnou starého kotle, je určena druhá vlna populárních kotlíkových dotací. Na ekologické zdroje vytápění ministerstvo pro letošek vyhradilo z evropských peněz 3,4 miliardy korun, které budou postupně od června rozdělovat jednotlivé krajské úřady. V praxi to znamená šanci na levnější kotel pro zhruba 35 tisíc domácností.

Říci si můžete konkrétně o dotaci na nový plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo, kotel na biomasu nebo kombinovaný kotel na uhlí a biomasu s automatickým přikládáním. Započítávat se budou jak výdaje na pořízení kotle a jeho instalaci, tak na novou otopnou soustavu či její rekonstrukci včetně úpravy spalinových cest. I nadále počítá ministerstvo se zvýhodněním majitelů domů v kriticky znečištěných, tzv. prioritních oblastech. Těm se automaticky přičte bonus 7,5 tisíce korun, čímž se celková výše podpory může vyšplhat až na 127 500 korun.

Získanou dotaci vám ještě navýší nový dotační bonus. Pokud se totiž rozhodnete spojit výměnu kotle se zateplením nebo instalací solárních panelů z programu Nová zelená úsporám, dostanete dalších až 40 tisíc korun. Podle Petra Valdmana je bonusu za zateplení možné získat do dvou let od schválení dotace na nový kotel v kotlíkových dotacích. „Zájemce si může požádat letos na kraji o dotaci na kotel a třeba na jaře příštího roku na Fondu o dotaci na zateplení. Po skončení prací mu vyplatíme jak dotaci na zateplení, tak bonus za výměnu kotle.“

Informace ke kotlíkovým dotacím ve svém kraji dohledáte na webových stránkách či vývěsce krajského úřadu, případně na speciální telefonní lince kraje.

Dešťovka pro efektivní hospodaření s vodou

Pokud přemýšlíte, čím v suchém létě zalévat zahradu a zároveň jak ušetřit za pitnou vodu, sáhněte po dotaci z nového programu Dešťovka. Je určena na tři základní systémy na hospodárné využívání dešťové a odpadní vody – nádrž na dešťovou vodu určenou k zalévání zahrady, nádrž na dešťovou vodu k zalévání i splachování v domácnosti a systém na recyklaci odpadní vody z domácnosti – sprch, umyvadel nebo myček. Přijít si můžete podle zvolené varianty až na 105 tisíc korun.

Ministerstvo životního prostředí vyhradilo na Dešťovku 100 milionů korun, které však byly rozebrány během pouhých 28 hodin od spuštění programu. Plánuje proto uvolnit další peníze, tak aby se další vlna dotací mohla rozeběhnout co nejdříve.

www.dotacedestovka.cz

Nevíte si rady?

Pokud tápete, na co lze v případě Dešťovky nebo programu Nová zelená úsporám dotaci žádat a co vlastní žádost obnáší, obraťte se na jedno z 13 krajských pracovišť Státního fondu životního prostředí ČR, který dotace administruje. K dispozici máte i zelenou telefonní linku 800 260 500. Aktuálně můžete navštívit některý z bezplatných seminářů, které Fond pořádá ve spolupráci s kraji a obcemi po celé republice. A máte-li zájem o pravidelný přísun aktualit a příkladů z dotační praxe do své schránky, objednejte si zdarma na www.sfzp.cz měsíční zpravodaj Priorita. Tak již neváhejte, získat dotaci je skutečně jednodušší, než si myslíte!

www.sfzp.cz